Przedmioty, które wykonuję w pracowni są w 100% wykonane ręcznie. Istnieje jednak wiele różnych technik ręcznego wykonywania przedmiotów z gliny. Można odlewać w formach, wygniatać rękoma, tworzyć z płata czy z wałków oraz toczyć na kole – ja w zdecydowanej większości wybrałam to ostatnie.
Przez kilka lat praktyki wypracowałam nawyki, które pozwalają mi na powielanie tych samych wzorów, dzięki czemu mogę wykonywać zamówienia w kilku partiach ale w tym celu niezbędne są narzędzia takie jak waga oraz cyrkle. Kubki i misy toczę na kole garncarskim a talerze częściowo z wywałkowanego płata podnosząc ranty za pomocą koła.
Do toczenia na kole w większości używam glin z niewielką ilością szamotu, ponieważ w innym przypadku jest to notoryczny peeling dla dłoni ale by je oszczędzać korzystam również z jednorazowych rękawiczek. Jeśli mam zamówienie na 4 kubki zawsze robię 6 i tak jest z większością szczególnie mniejszych rzeczy, ponieważ to ręczna praca i zawsze może coś pójść nie tak.
Umywalki to już bardzo duże przedmioty, więc do ich formowania używam walcarki. Po sprasowaniu gliny nakładam ponad 7 kilogramowy płat na formę i wtedy dokładnie dopasowuję kształt. Docinam, sklejam i wygładzam, tak by podeschnięta umywalka miała już właściwy fason.
To dopiero pierwszy etap powstawania ceramiki.